Recent in Technology

অসমৰ সংস্কৃতি class 5 2023




অসমৰ সংস্কৃতি class 5


=

অসমীয়া সংস্কৃতি বুলিলে কি বুজা ?

অসম হৈছে বিভিন্ন জাতি আৰু জনজাতিৰ এক গলিত পাত্ৰ। অসমৰ বিভিন্ন জাতি-জাতি-গোষ্ঠীৰ প্ৰত্যেকৰে নিজস্ব সংস্কৃতি আছে। এই সকলো বোৰ সংস্কৃতিৰ পৰা বহল অসমসংস্কৃতি বিকশিত হৈছে। ফলস্বৰূপে, অসমৰ সকলো জাতি, জনজাতি আৰু জনজাতিয়ে অসম সংস্কৃতি ভাগ-বতৰা কৰে। অসমত বাস কৰা সকলো জাতি-জাতি-লোকৰ ভাষা-সাহিত্য, সংগীত-নৃত্য, ৰীতি-নীতি, পোছাক, গহনা, বিবাহ ব্যৱস্থা আৰু ধৰ্মীয় ধাৰণাসমূহৰ ঐতিহাসিক মিশ্ৰণে অসম সংস্কৃতি গঠন কৰিছে।


চমুটোকা লিখা-


(ক) উৎসৱ পাৰ্বণ (খ) বাদ্যযন্ত্ৰ (গ) নৃত্য-গীত (ঘ) ৰীতি-নীতি

উৎসৱ-পাৰ্বণ : জাতি, ধৰ্ম বা বিশ্বাস নিৰ্বিশেষে সকলো লোকে উৎসৱ পালন কৰে। উৎসৱবোৰে একত্ৰিততা আৰু সম্প্ৰীতি বৃদ্ধি কৰে আৰু লগতে মানুহৰ আত্মাক উন্নত কৰে। বিহু, মহাপুৰুষ তিথি, সৰস্বতী পূজা, লক্ষ্মী পূজা, বিশ্বকৰ্মা পূজা আৰু অন্যান্য উৎসৱ সমূহ অসমবাসীয়ে পালন কৰে।

বাদ্যযন্ত্ৰ : নৃত্য আৰু গীতত ব্যৱহৃত কিছুমান সঁজুলি হৈছে বাদ্যযন্ত্ৰ। বাদ্যযন্ত্ৰটোৱে গানটোৰ ছন্দ আৰু সুৰত অৰিহণা যোগায়। ঢোল, পেপান, গগনা, তিল, ডোটোৰা, টোকাৰী, বাঁহী আৰু অন্যান্য বাদ্যযন্ত্ৰ অসমত জনপ্ৰিয়।

নৃত্য-গীত : এখন ৰাষ্ট্ৰৰ সংস্কৃতিক নৃত্য আৰু গীতৰ দ্বাৰা প্ৰতিনিধিত্ব কৰা হয়। অসম সমাজৰ বিহু গীত আৰু বিহু নৃত্যই অসম সংস্কৃতিৰ পৰিচয় বহন কৰে। অসমত জনপ্ৰিয় অন্যান্য নৃত্য-গীতসমূহৰ ভিতৰত আছে দেওধনী নৃত্য, খেৰাই নৃত্য, বৰগীত, লোকগীত, মাহখেদা গীত ইত্যাদি।

ৰীতি-নীতি : নিয়মবোৰ হৈছে এক নিৰ্দেশনা যাক এখন সমাজে সঠিকভাৱে কাম কৰিবলৈ অনুসৰণ কৰিব লাগিব। ৰীতি-নীতি পৰম্পৰাগত বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। প্ৰতিটো সম্প্ৰদায়ৰ নিজা পৰম্পৰা আছে।


অসমৰ সংস্কৃতি অধ্যয়ন

অসমী অসমৰ ৰাজ্যিক ভাষা আৰু খিলোঞ্জীয়া ৰাইজে কয়। অসমত বাস কৰা জাতিগত জনজাতিবোৰৰ প্ৰত্যেকৰে নিজা সংস্কৃতি, কলা, পোছাক আৰু সমাজ ব্যৱস্থা আছে।

অসমত বড়ো কচাৰী, কাৰ্বি, মিৰি আৰু ৰাভাৰ দৰে বহুতো জাতিৰ লোক বাস কৰে। বেছিভাগ জনজাতিৰ নিজা উপভাষা আছে, অৱশ্যে অসমত সৰ্বাধিক কথিত ভাষা হৈছে অসম। বৈষ্ণৱ প্ৰণালীটো বেছিভাগ অসমবাসীৰ (হিন্দু সম্প্ৰদায়) দ্বাৰা মৰমৰ হয়। ভগৱান বিষ্ণুৰ গুণাগুণ দেখুওৱা অসংখ্য প্ৰকাৰৰ মূৰ্তিৰ পূজা কৰাৰ পৰিৱৰ্তে, বৈষ্ণৱসকলে নাম কীৰ্তন অনুশীলন কৰে।


অসমীয়া সংস্কৃতিৰ উপাদান

ভাষা, ধৰ্ম, ৰীতি-নীতি, লোকাচাৰ, বিশ্বাস আদি সকলোকে বিভিন্ন গৱেষক, দাৰ্শনিক আৰু সমাজবিজ্ঞানীসকলে সাংস্কৃতিক দিশ হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰিছে।

পুৰণি চিত্ৰ আৰু ভাস্কৰ্যই দেখুৱাইছে যে পুৰুষসকলে তেওঁলোকৰ নাভিৰ তলত আৰু তলত আঁঠুৰ ওপৰত ধুতি পিন্ধিছিল। দশম শতিকাত নিৰ্মাণ কৰা দেওপানীৰ বিষ্ণু মূৰ্তিত এনে প্ৰমাণ পোৱা যায়। পুৰুষক সন্মানৰ সৈতে পোছাক পিন্ধা: অসমৰ পুৰুষ সমাজত, সামাজিক সন্মিলন অনুসৰি কাপোৰ পিন্ধা হৈছিল।


মধ্য যুগৰ অসমৰ সংস্কৃতি

এই ৰাজ্যখনত অসংখ্য চহৰ আছে, প্ৰত্যেকে ইয়াৰ অনন্য জীৱন শোৱাৰ সৈতে। অসমত, বড়ো, কচাৰী, কাৰ্বি, মিৰি, মিচিম, ৰাভা আদি বিভিন্ন সম্প্ৰদায় একেলগে থাকে; বেছিভাগ জনজাতিৰ নিজা ভাষা আছে, আনহাতে অসমী হৈছে ৰাজ্যিক ভাষা।

অসমৰ ইতিহাস বিভিন্ন উৎসৰ ওপৰত আধাৰিত। বুৰঞ্জী আছিল বড়ো ৰাজ্য অসমৰ ইতিহাস, যিটো বড়ো আৰু অসম দুয়োখন দেশতে লিপিবদ্ধ কৰা হৈছিল। প্ৰাচীন অসমৰ ইতিহাস শিল, তামৰ প্লেট, মাটি, ৰাজকীয় অনুদান আৰু কামৰূপা ৰাজতন্ত্ৰৰ দ্বাৰা তেওঁলোকৰ শাসনকালত জাৰী কৰা অন্যান্য কাকতৰ ওপৰত কামৰূপা শিলালিপিৰ ওপৰত আধাৰিত।


মধ্য যুগৰ অসমৰ ধৰ্মীয় ইতিহাস

অসমৰ ইতিহাস হৈছে পূব, পশ্চিম, দক্ষিণ আৰু উত্তৰৰ সংস্কৃতিৰ এক গলিত পাত্ৰ, যাৰ ভিতৰত আছে অষ্ট্ৰোচিয়াটিক, তিব্বত-বৰ্মন (চীন-তিব্বতীয়), টাই আৰু ভাৰত-আৰ্যন। শতিকা জুৰি যুদ্ধ চলি থকা স্বত্বেও, ১৮২১ চনত তৃতীয় বাৰ্মিজ আক্ৰমণ আৰু ১৮২৪ চনত প্ৰথম এংলো-ব্ৰিটিছ যুদ্ধৰ সময়ত অসমত মাত্ৰ ছয়টা ব্ৰিটিছ উপনিবেশ আছিল।


মধ্য যুগৰ অসমীয়া গদ্য

  • ঐতিহাসিক গদ্য (বুৰঞ্জী, পেৰাকাকত আদি)
  • চৰিত পুথি আৰু বংশাৱলীৰ গদ্য
  • ধৰ্মপুথিৰ গদ্য
  • বিবিধ বিষয়ক গদ্য

সংস্কৃতিৰ সংজ্ঞা

সংস্কৃতি হৈছে তথ্য, অভিজ্ঞতা, ধাৰণা, মূল্যবোধ, মনোভাৱ, অৰ্থ, পদানুক্ৰম, ধৰ্ম, সময়ৰ ধাৰণা, ভূমিকা, স্থানিক সম্পৰ্ক, ব্ৰহ্মাণ্ড ধাৰণা, আৰু প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্মধৰি ব্যক্তিগত আৰু গোটসংগ্ৰামৰ জৰিয়তে মানুহৰ এটা গোটে আহৰণ কৰা ভৌতিক বস্তু আৰু সামগ্ৰী।

সংস্কৃতিয়ে জ্ঞান প্ৰণালীক বুজায় যিটো মানুহৰ এটা যুক্তিসঙ্গত ডাঙৰ গোটে ভাগ বতৰা কৰে। যোগাযোগ হৈছে সংস্কৃতি, আৰু সংস্কৃতি হৈছে যোগাযোগ। সংস্কৃতি, ইয়াৰ বিস্তৃত অৰ্থত, খেতি কৰা আচৰণ; অৰ্থাৎ, সামাজিকভাৱে প্ৰেৰণ কৰা ব্যক্তি এজনৰ শিকা, সংগ্ৰহ কৰা অভিজ্ঞতাৰ যোগফল, বা ইয়াক আন এটা উপায়েৰে ক'বলৈ গ'লে, সামাজিক শিক্ষাৰ জৰিয়তে আচৰণ।

সংস্কৃতি হৈছে মানুহৰ জীৱন শৈলীৰ এক গোট - তেওঁলোকে কোনো প্ৰশ্ন নকৰাকৈ গ্ৰহণ কৰা আচৰণ, বিশ্বাস, মূল্যবোধ আৰু প্ৰতীক আৰু যিবোৰ যোগাযোগ আৰু অনুকৰণৰ জৰিয়তে প্ৰজন্মৰ পৰা প্ৰজন্মলৈ প্ৰেৰণ কৰা হয়।


অসমীয়া সংস্কৃতিৰ বৈশিষ্ট্য

  • গামুচা
  • তামুল পান
  • জাপি
  • মেখেলা চাদৰ
  • অসমীয়া অলংকাৰ
  • বিহু
  • সত্ৰীয়া নৃত্য





অসমীয়া সংস্কৃতি বুলিলে কি বুজা ?

অসম হৈছে বিভিন্ন জাতি আৰু জনজাতিৰ এক গলিত পাত্ৰ। অসমৰ বিভিন্ন জাতি-জাতি-গোষ্ঠীৰ প্ৰত্যেকৰে নিজস্ব সংস্কৃতি আছে। এই সকলো বোৰ সংস্কৃতিৰ পৰা বহল অসমসংস্কৃতি বিকশিত হৈছে। ফলস্বৰূপে, অসমৰ সকলো জাতি, জনজাতি আৰু জনজাতিয়ে অসম সংস্কৃতি ভাগ-বতৰা কৰে। অসমত বাস কৰা সকলো জাতি-জাতি-লোকৰ ভাষা-সাহিত্য, সংগীত-নৃত্য, ৰীতি-নীতি, পোছাক, গহনা, বিবাহ ব্যৱস্থা আৰু ধৰ্মীয় ধাৰণাসমূহৰ ঐতিহাসিক মিশ্ৰণে অসম সংস্কৃতি গঠন কৰিছে।


চমুটোকা লিখা-


(ক) উৎসৱ পাৰ্বণ (খ) বাদ্যযন্ত্ৰ (গ) নৃত্য-গীত (ঘ) ৰীতি-নীতি

উৎসৱ-পাৰ্বণ : জাতি, ধৰ্ম বা বিশ্বাস নিৰ্বিশেষে সকলো লোকে উৎসৱ পালন কৰে। উৎসৱবোৰে একত্ৰিততা আৰু সম্প্ৰীতি বৃদ্ধি কৰে আৰু লগতে মানুহৰ আত্মাক উন্নত কৰে। বিহু, মহাপুৰুষ তিথি, সৰস্বতী পূজা, লক্ষ্মী পূজা, বিশ্বকৰ্মা পূজা আৰু অন্যান্য উৎসৱ সমূহ অসমবাসীয়ে পালন কৰে।

বাদ্যযন্ত্ৰ : নৃত্য আৰু গীতত ব্যৱহৃত কিছুমান সঁজুলি হৈছে বাদ্যযন্ত্ৰ। বাদ্যযন্ত্ৰটোৱে গানটোৰ ছন্দ আৰু সুৰত অৰিহণা যোগায়। ঢোল, পেপান, গগনা, তিল, ডোটোৰা, টোকাৰী, বাঁহী আৰু অন্যান্য বাদ্যযন্ত্ৰ অসমত জনপ্ৰিয়।

নৃত্য-গীত : এখন ৰাষ্ট্ৰৰ সংস্কৃতিক নৃত্য আৰু গীতৰ দ্বাৰা প্ৰতিনিধিত্ব কৰা হয়। অসম সমাজৰ বিহু গীত আৰু বিহু নৃত্যই অসম সংস্কৃতিৰ পৰিচয় বহন কৰে। অসমত জনপ্ৰিয় অন্যান্য নৃত্য-গীতসমূহৰ ভিতৰত আছে দেওধনী নৃত্য, খেৰাই নৃত্য, বৰগীত, লোকগীত, মাহখেদা গীত ইত্যাদি।

ৰীতি-নীতি : নিয়মবোৰ হৈছে এক নিৰ্দেশনা যাক এখন সমাজে সঠিকভাৱে কাম কৰিবলৈ অনুসৰণ কৰিব লাগিব। ৰীতি-নীতি পৰম্পৰাগত বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। প্ৰতিটো সম্প্ৰদায়ৰ নিজা পৰম্পৰা আছে।


অসমৰ সংস্কৃতি অধ্যয়ন

অসমী অসমৰ ৰাজ্যিক ভাষা আৰু খিলোঞ্জীয়া ৰাইজে কয়। অসমত বাস কৰা জাতিগত জনজাতিবোৰৰ প্ৰত্যেকৰে নিজা সংস্কৃতি, কলা, পোছাক আৰু সমাজ ব্যৱস্থা আছে।

অসমত বড়ো কচাৰী, কাৰ্বি, মিৰি আৰু ৰাভাৰ দৰে বহুতো জাতিৰ লোক বাস কৰে। বেছিভাগ জনজাতিৰ নিজা উপভাষা আছে, অৱশ্যে অসমত সৰ্বাধিক কথিত ভাষা হৈছে অসম। বৈষ্ণৱ প্ৰণালীটো বেছিভাগ অসমবাসীৰ (হিন্দু সম্প্ৰদায়) দ্বাৰা মৰমৰ হয়। ভগৱান বিষ্ণুৰ গুণাগুণ দেখুওৱা অসংখ্য প্ৰকাৰৰ মূৰ্তিৰ পূজা কৰাৰ পৰিৱৰ্তে, বৈষ্ণৱসকলে নাম কীৰ্তন অনুশীলন কৰে।


অসমীয়া সংস্কৃতিৰ উপাদান

ভাষা, ধৰ্ম, ৰীতি-নীতি, লোকাচাৰ, বিশ্বাস আদি সকলোকে বিভিন্ন গৱেষক, দাৰ্শনিক আৰু সমাজবিজ্ঞানীসকলে সাংস্কৃতিক দিশ হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰিছে।

পুৰণি চিত্ৰ আৰু ভাস্কৰ্যই দেখুৱাইছে যে পুৰুষসকলে তেওঁলোকৰ নাভিৰ তলত আৰু তলত আঁঠুৰ ওপৰত ধুতি পিন্ধিছিল। দশম শতিকাত নিৰ্মাণ কৰা দেওপানীৰ বিষ্ণু মূৰ্তিত এনে প্ৰমাণ পোৱা যায়। পুৰুষক সন্মানৰ সৈতে পোছাক পিন্ধা: অসমৰ পুৰুষ সমাজত, সামাজিক সন্মিলন অনুসৰি কাপোৰ পিন্ধা হৈছিল।


মধ্য যুগৰ অসমৰ সংস্কৃতি

এই ৰাজ্যখনত অসংখ্য চহৰ আছে, প্ৰত্যেকে ইয়াৰ অনন্য জীৱন শোৱাৰ সৈতে। অসমত, বড়ো, কচাৰী, কাৰ্বি, মিৰি, মিচিম, ৰাভা আদি বিভিন্ন সম্প্ৰদায় একেলগে থাকে; বেছিভাগ জনজাতিৰ নিজা ভাষা আছে, আনহাতে অসমী হৈছে ৰাজ্যিক ভাষা।

অসমৰ ইতিহাস বিভিন্ন উৎসৰ ওপৰত আধাৰিত। বুৰঞ্জী আছিল বড়ো ৰাজ্য অসমৰ ইতিহাস, যিটো বড়ো আৰু অসম দুয়োখন দেশতে লিপিবদ্ধ কৰা হৈছিল। প্ৰাচীন অসমৰ ইতিহাস শিল, তামৰ প্লেট, মাটি, ৰাজকীয় অনুদান আৰু কামৰূপা ৰাজতন্ত্ৰৰ দ্বাৰা তেওঁলোকৰ শাসনকালত জাৰী কৰা অন্যান্য কাকতৰ ওপৰত কামৰূপা শিলালিপিৰ ওপৰত আধাৰিত।

মধ্য যুগৰ অসমৰ ধৰ্মীয় ইতিহাস

অসমৰ ইতিহাস হৈছে পূব, পশ্চিম, দক্ষিণ আৰু উত্তৰৰ সংস্কৃতিৰ এক গলিত পাত্ৰ, যাৰ ভিতৰত আছে অষ্ট্ৰোচিয়াটিক, তিব্বত-বৰ্মন (চীন-তিব্বতীয়), টাই আৰু ভাৰত-আৰ্যন। শতিকা জুৰি যুদ্ধ চলি থকা স্বত্বেও, ১৮২১ চনত তৃতীয় বাৰ্মিজ আক্ৰমণ আৰু ১৮২৪ চনত প্ৰথম এংলো-ব্ৰিটিছ যুদ্ধৰ সময়ত অসমত মাত্ৰ ছয়টা ব্ৰিটিছ উপনিবেশ আছিল।


মধ্য যুগৰ অসমীয়া গদ্য

  • ঐতিহাসিক গদ্য (বুৰঞ্জী, পেৰাকাকত আদি)
  • চৰিত পুথি আৰু বংশাৱলীৰ গদ্য
  • ধৰ্মপুথিৰ গদ্য
  • বিবিধ বিষয়ক গদ্য

সংস্কৃতিৰ সংজ্ঞা

সংস্কৃতি হৈছে তথ্য, অভিজ্ঞতা, ধাৰণা, মূল্যবোধ, মনোভাৱ, অৰ্থ, পদানুক্ৰম, ধৰ্ম, সময়ৰ ধাৰণা, ভূমিকা, স্থানিক সম্পৰ্ক, ব্ৰহ্মাণ্ড ধাৰণা, আৰু প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্মধৰি ব্যক্তিগত আৰু গোটসংগ্ৰামৰ জৰিয়তে মানুহৰ এটা গোটে আহৰণ কৰা ভৌতিক বস্তু আৰু সামগ্ৰী।

সংস্কৃতিয়ে জ্ঞান প্ৰণালীক বুজায় যিটো মানুহৰ এটা যুক্তিসঙ্গত ডাঙৰ গোটে ভাগ বতৰা কৰে। যোগাযোগ হৈছে সংস্কৃতি, আৰু সংস্কৃতি হৈছে যোগাযোগ। সংস্কৃতি, ইয়াৰ বিস্তৃত অৰ্থত, খেতি কৰা আচৰণ; অৰ্থাৎ, সামাজিকভাৱে প্ৰেৰণ কৰা ব্যক্তি এজনৰ শিকা, সংগ্ৰহ কৰা অভিজ্ঞতাৰ যোগফল, বা ইয়াক আন এটা উপায়েৰে ক'বলৈ গ'লে, সামাজিক শিক্ষাৰ জৰিয়তে আচৰণ।

সংস্কৃতি হৈছে মানুহৰ জীৱন শৈলীৰ এক গোট - তেওঁলোকে কোনো প্ৰশ্ন নকৰাকৈ গ্ৰহণ কৰা আচৰণ, বিশ্বাস, মূল্যবোধ আৰু প্ৰতীক আৰু যিবোৰ যোগাযোগ আৰু অনুকৰণৰ জৰিয়তে প্ৰজন্মৰ পৰা প্ৰজন্মলৈ প্ৰেৰণ কৰা হয়।


অসমীয়া সংস্কৃতিৰ বৈশিষ্ট্য

  • গামুচা
  • তামুল পান
  • জাপি
  • মেখেলা চাদৰ
  • অসমীয়া অলংকাৰ
  • বিহু
  • সত্ৰীয়া নৃত্য

Post a Comment

0 Comments

People

Ad Code